Özellikle yaz aylarında havalar bulutlu ve sisli de olsa aşırı derecede güneş ışınlarına UVA-UVB maruz kalmaktayız. Bu durum özellikle bebek ve çocuklarımızı çok etkilemekte ve hayatın ileri dönemlerinde istenmeyen kötü sonuçlarına ( Cilt hastalıkları vs) sebep olmaktadır. Güneş kremlerinin ise özellikle bebek ve çocuklarda bazı yan etkilere yol açması sebebi ile daha ön plana çıkmaktadır. 
Doğal korunma yöntemlerinin başında beslenme gelir. Sağlıklı beslenme bol sulu ve sıvı gıdalar almak, mevsime uygun sebze meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Güneş ışınlarının çok yoğun olduğu 10:00-16:00 saatleri arasında güneşten korunmak çok önemlidir. Güneşli havalarda özellikle ağaç altlarında bulunmak en iyisidir. Böylece binlerce yaprak arasından süzülerek gelen ışıklar en az zarara ulaşacaktır. Özellikle sık dokunmuş, kalın ve ıslak olmayan kumaşlı giysiler güneşten korumada en etkili bariyeri oluşturacaktır. Kaliteli bir şapka ve güneş gözlüğü faydalı olacaktır.

Yayınlanma tarihi 26.05.2022

Web sitesindeki tüm içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıca kayıt tarihindeki bilimsel kaynaklarla hazırlanmıştır. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.